Najgoręcej dopingujące stadiony w Ekstraklasie

  • przez
Najgoręcej dopingujące stadiony w Ekstraklasie

Kibice Ekstraklasy mają opinię jednych z najgłośniejszych w Europie. W Polsce od dziesiątek lat powstawały rozmaite kluby kibica, które zrzeszały najbardziej zaangażowanych fanów. Praktycznie każde większe miasto w Polsce ma zorganizowaną grupę, liczoną w tysiącach osób. Które kluby piłkarskie mają tych fanów najwięcej i którzy tworzą najlepsze oprawy meczowe?

Lech Poznań

Stadion Miejski w Poznaniu to najbardziej zapełniony obiekt piłkarski w kraju. Kibice regularnie przychodzą na ulicę Bułgarską w liczbie 40 000 ludzi. Fani Lecha znani są niemal w całej Europie. Kumulacją ich rozpoznawalności były występy drużyny w Lidze Europy w 2010 roku. Ich słynne skakanie tyłem do boiska podchwycili nawet fani Manchesteru City, którzy do dzisiaj wykorzystują je na swoich meczach.

Oprawy „Kolejorza” robią naprawdę duże wrażenie. Mało jaki klub może pochwalić się takim stopniem głośności na trybunach. Słynne przyśpiewki i hymny są śpiewane przez kibiców od pokoleń i przechodzą na kolejne generacje fanów. Znane są charakterystyczne niebieskie barwy: koszulki, spodenki, a nawet flary i race. Praktycznie każde przyjście na stadion Lecha Poznań może powodować ciarki na plecach.

Górnik Zabrze

Górnik Zabrze to dość specyficzny klub, bo nie opiera się na kibicach wyłącznie z jednego miasta. Fani drużyny ze stadionu przy ulicy Roosevelta rozmieszczeni są niemal na całym Górnym Śląsku. Regularne zjazdy kibiców z mniejszych miasteczek mogą zebrać na stadionie nawet 40 000 ludzi. Słynne były mecze z Ruchem Chorzów, czyli tak zwane „Derby Śląska”. Gromadził się wtedy tłum ludzi, którzy w pełni zapełniał 55-tysięczny Stadion Śląski.

Kibice Górnika znani są z głośnych opraw pod przewodnictwem słynnego Stanisława Sętkowskiego. 82-latek znany jest ze słynnego dzwonka, który każe podnosić krzyk na stadionie. Na trybunach Górnika panuje prawdziwie rodzinna atmosfera. Pan Stanisław wraz z kibicami organizuje nawet zbiórki, które idą na prezenty na piłkarzy. Największym hitem jest podarowanie żywego koguta najlepszemu zawodnika spotkania.

Legia Warszawa

W zestawieniu nie mogło zabraknąć kibiców ze stolicy. Fani z ulicy Łazienkowskiej mają najlepiej zorganizowany klub kibica w kraju. Duże fundusze pomagają prowadzić doping na światowym poziomie. Co prawda stadion Legii nie jest tak wielki, jak poprzedniej dwójki, ale 30 000 ludzi zdaje się być dużo bardziej zwartą grupą. Na stadionie jest mniej przypadkowych kibiców, a nawet niedzielni kibice zdają się śpiewać przez cały mecz popularne przyśpiewki.

Wisła Kraków

W wielkim pojedynku z Cracovią Kraków wygrywa minimalnie Wisła. Wpływa na to nie tylko liczba ludzi na stadionie, ale też organizacja kibiców. Na stadionie imienia Reymana panuje naprawdę niesamowita atmosfera. 35 000 kibiców zapełnia nawet ostatnie rzędy i śpiewa na cały głos „Białą Gwiazdę, która mieni się na niebie”. Rodzinna atmosfera zastąpiła nieprzyjemne starcia kibiców. Wojny z Crocovią przeniosły się już tylko na ulice. Stadiony są coraz bezpieczniejsze, a dla kibiców jest ważny przede wszystkim doping.

Jak sytuacja wygląda na świecie? Sprawdź stadiony z najbardziej zagorzałymi fanami.