Afera korupcyjna w polskiej piłce nożnej

  • przez

Czym jest afera korupcyjna?

Określenie „afera korupcyjna” służy do opisywania w mediach wszelkich nieprawidłowości i przestępstw popełnianych w związku z pozasportowym wpływem na przebieg rozgrywek pucharowych i ligowych w piłce nożnej mężczyzn w Polsce. Osobami odpowiedzialnymi za korupcję są zazwyczaj sędziowie, trenerzy, działacze klubowi i związkowi oraz sami piłkarze. 1 lipca 2003 r. ściganie takich działań stało się możliwe dzięki wprowadzeniu do kodeksu karnego przekupstwa sportowego, .

Procesy karne

Sprawa Polaru

Związana z Polarem Wrocław afera korupcyjna miała miejsce w maju 2004 r., niedługo po opublikowaniu przez „Gazetę Wyborczą” artykułu, według którego sportowcy z Polaru mieli spotkać się z piłkarzami Zagłębia Lublin w celu „ustawienia” wyniku spotkania przed II ligowym meczem rozegranym 8 maja. Rozpoczęte w tej sprawie śledztwo media zaczęły nazywać „Sprawą Polaru”. Było prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Wrocław – Psie Pole. Procesy sądowe ciągnęły się od stycznia 2006 r. do czerwca 2008 r. Zarzuty przedstawiono czterem obecnym lub byłym piłkarzom Polaru i Zagłębia. W maju 2006 r. proces został odroczony na 6 kwietnia ze względu na zły stan zdrowia psychicznego jednego z oskarżonych, a potem utajniony na wniosek obrońców z tego samego powodu. Po szeregu spotkań na sali sądowej Tomasz R. i Jacek S., byli piłkarze Polaru Wrocław, otrzymali wyrok w zawieszeniu, natomiast Zbigniew M., były zawodnik Zagłębia Lublin i Marek G., były zawodnik Polaru, zostali uniewinnieni. Sąd utajnił tego uzasadnienie. W kolejnej odsłonie procesu w kwietniu 2009 r. wszyscy oskarżeni przyznali się do zarzutów i odmówili składania zeznań.

Proces w sprawie Arki Gdynia

Proces sądowy w sprawie domniemanej korupcji klubu z Gdyni rozpoczął się 14 grudnia 2007 r. Oskarżono wtedy 34 osoby, z czego 17 dobrowolnie poddało się karze. Pozostali usłyszeli zarzuty takie jak m.in. udział i kierowanie związkiem przestępczym mającym na celu nieuczciwe zachowania związane z organizacją profesjonalnych zawodów sportowych. 9 kwietnia 2009 r. sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych i skazał na karę pozbawienia wolności od 2 do 4 lat lub na wyrok w zawieszeniu. Oprócz tego wszyscy zostali ukarani grzywnami.

Proces w sprawie Korony Kielce

Akt oskarżenia w wątku Korony Kielce został skierowany przed Sąd Rejonowy Wrocław – Śródmieście 31 grudnia 2008 r. Oskarżono łącznie 43 osoby: 19 piłkarzy, 12 sędziów, 6 obserwatorów PZPN oraz 6 trenerów i działaczy o „ustawienie” meczów w III ligowym sezonie 2003/04. 28 osób spośród wszystkich oskarżonych od razu przyznało się do zarzutów i zostało skazanych bez procesu. 16 września 2009 r. kielecki sąd wydał pozostałym wyroki pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywny.

Przebieg śledztwa

Postępowanie sądowe było prowadzone we Wrocławiu przez Prokuraturę Okręgową a następnie przez Prokuraturę Apelacyjną.

Proces Polaru Wrocław został wydzielony do osobnego postępowania przez Prokuraturę Rejonową Wrocław – Psie Pole. Rok później, w 2005 r., afera zyskała większy rozgłos dzięki współpracy policji z prezesem klubu GKS Katowice Piotrem Dziurowiczem – podczas prowokacji policyjnej doszło do wręczenia łapówki, co dało podstawy do aresztowania sędziego Antoniego Fijarczyka oraz obserwatora meczowego Mariana Duszy. Dynamicznie rozwijające się podstępowanie doprowadziło wkrótce do zatrzymania kolejnego sędziego – Krzysztofa Zdunka. Efektem zeznań zatrzymanych dotychczas osób były kolejne aresztowania w lipcu 2005 r., co doprowadziło do sprawy związanej z łapówkarstwem w klubie Piast Gliwice. Wątek ten także został oddzielony do osobnego śledztwa.

Według wrocławskiej prokuratury Ryszard „Fryzjer” Forbrich, działacz Amiki Wronki, kierował dużą korupcyjną w polskiej lidze. Postawiono mu ponad 50 zarzutów z tym związanych. W sierpniu 2006 r. „Przegląd Sportowy” opublikował tzw. listę Fryzjera – listę sędziów piłkarskich, z którymi Forbrich rzekomo próbował utrzymywać kontakty.

W lipcu 2007 r. Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu przejęła prowadzenie śledztwa.