Informacje Ekstraklasy

Podsumowanie sezonu ekstraklasy 20/21

Za nami trzydzieści kolejek najwyższej klasy rozgrywkowej, po których wyłoniono nowego triumfatora rozgrywek Ekstraklasy piłki nożnej mężczyzn sezonu 2020/2021. 

Czas na podsumowanie minionych rozgrywek.

Mistrzem Polski została prowadzona przez Czesława Michniewicza, Legia Warszawa z dorobkiem sześćdziesięciu czterech punktów z bilansem bramkowym czterdziestu ośmiu strzelonych goli i dwudziestu czterech straconych. Najlepszym strzelcem i jednocześnie królem strzelców całej ligi, został czeski snajper Tomas Pekhart z dorobkiem dwudziestu dwóch goli.

Na ostatniej Gali Ekstraklasy zostali wyróżnieni: serbski wahadłowy, Filip Mladenović jako obrońca oraz piłkarz sezonu i brazylijski ofensywny rozgrywający Lucas Luquinhas jako pomocnik sezonu.

Wicemistrzem Polski została drużyna Raków Częstochowa, z dorobkiem pięćdziesięciu dziewięciu punktów, zdobywając na koniec sezonu czterdzieści sześć goli i tracąc dwadzieścia pięć.

Osiągnięcie to, jest tym bardziej godne uwagi, z racji na fakt że drużyna z Częstochowy rozgrywała niemal wszystkie swoje spotkania domowe w Bełchatowie. Mimo tak wielu niedogodności, udało im się także wygrać rozgrywki Fortuna Puchar Polski, wygrywając w meczu finałowym z Arką Gdynia 2:1. Na Gali Ekstraklasy zostali wyróżnieni dwaj członkowie sztabu szkoleniowego.W kategorii najlepszy młodzieżowiec wybrano, Kamila Piątkowskiego, a w kategorii trener sezonu został wybrany Marek Papszun.  

Trzecią drużyną sezonu została drużyna Pogoni Szczecin prowadzona przez KostęRunjaicia, zdobywając w trzydziestu meczach trzydzieści sześć goli, jednocześnie tracąc dwadzieścia trzy bramki.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Kacper Kozłowski, który został powołany przez portugalskiego selekcjonera Paulo Sousę wśród dwudziestu sześciu piłkarzy reprezentacji Polski na najbliższe mistrzostwa Europy mężczyzn. Został wyróżniony w kategorii bramkarz sezonu został wybrany chorwacki bramkarz Portowców, Dante Stipica. 

W europejskich pucharach zagra także czwarty w tabeli Śląsk Wrocław z dorobkiem czterdziestu trzech punktów, prowadzony w ostatnich kilku kolejkach tego sezonu przez Jacka Magierę. Zajęli to miejsce remisując u siebie 1:1 ze Stalą Mielec, a także dzięki porażkom Piasta Gliwice z Wisłą Kraków 2:3, Lechii Gdańsk z Jagiellonią Białystok 1:2 oraz Zagłębia Lubin z Wisłą Płock 0:4. 

O utrzymanie do ostatniej kolejki walczyły ze sobą Stal Mielec i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Drużyna z Bielska musiała wygrać w Warszawie, a także liczyć na to że Stal przegra na wyjeździe ze Śląskiem. Plan szybko spalił na panewce, po tym jak szybko na prowadzenie wyszła Legia za sprawą bramki strzelonej przez Rafaela Lopesa. Mecz we Wrocławiu zakończył się remisem po bramce dla Stali pod sam koniec meczu.

Podbeskidzie spadło z ligi zdobywając w trakcie sezonu jedynie dwadzieścia pięć punktów, nie wygrywając przez cały sezon żadnego meczu na wyjeździe oraz strzelając zaledwie dwadzieścia dziewięć goli i tracąc aż sześćdziesiąt bramek.