Informacje Ekstraklasy

Piast Gliwice w Ekstraklasie

Pomimo, że drużyny z Polski nie widzieliśmy już dość dawno w Lidze Mistrzów, Ekstraklasa to wciąż dość często oglądana liga. Drużyny są tak nieobliczalne, że ciężko przewidzieć jest jakikolwiek mecz, może dlatego są tak emocjonujące. Forma polskich zespołów bardzo często nie jest stabilna, dzięki czemu każdy kolejny mecz oglądamy z coraz większym zaciekawieniem. Jedną z drużyn jest Piast Gliwice. Jak prezentuje się w obecnym sezonie? W jaki sposób powstał ten klub? Na to i na wiele innych pytań odpowiada ten artykuł.

Historia powstania klubu Piast Gliwice

19 czerwca 1945 roku zarejestrowano w Zarządzie Miejskim klub Piast Gliwice. Co ciekawe już w 1957 roku zadebiutował w II lidze, gdzie spędził aż 35 sezonów. Największe sukcesy w tamtym okresie były podczas lat 1975-1983, gdzie klub z Gliwic kilkukrotnie otarł się o awans do najwyższej klasy rozrywkowej. W 1978 roku i w 1983 roku dotarli do finału Pucharu Polski. Niestety nie udało im się wygrać ani razu, przegrali po raz pierwszy z Zagłębiem Sosnowiec (0-2), a po raz drugi z Lechią Gdańsk (1-2). 24 maja 2008 roku nadszedł historyczny moment, w którym Piast Gliwice awansował do Ekstraklasy. Co ciekawe zwyciężyli także w debiucie z Cracovią (2-0). Już kilka lat później osiągnęli kolejny wielki sukces- zajęli 2 miejsce w Ekstraklasie. W 2019 roku zdobyli po raz pierwszy Mistrzostwo Polski, a także Superpuchar Polski pokonując Lechię Gdańsk.

Piast Gliwice- sezon 2019/2020

Na dzień 13 lipca 2020 roku Piast Gliwice zajmuje 3 miejsce z dorobkiem 60 punktów. Wyższą pozycję ma jedynie Legia Warszawa (68 punktów), Lech Poznań (60 punktów). Do końca sezonu zostały tylko 2 kolejki. Przeciwnikami w 36 meczu jest Pogoń Szczecin, natomiast w 37 kolejce- Cracovia. Ostatnie wyniki Piasta były dość różne. 12 lipca Piast Gliwice wygrał z Jagiellonią Białystok (2-0). W 12 minucie bramkę zdobył Piotr Parzyszek zdobył bramkę na 1-0, natomiast 2 minuty później Jorge Felix strzelił bramkę na 2-0, właściwie przypieczętowując zwycięstwo w spotkaniu. Niespodziewanie w 45 minucie zawodnik z Gliwic- Sebastian Milewski otrzymał czerwoną kartkę. 27 czerwca rozegrał się bardzo istotny mecz z Legią Warszawą. Zakończył się się wynikiem 1-1. W 54 minucie rzut karny wykorzystał Jorge Felix, natomiast Maciej Rosołek w 84 minucie doprowadził do remisu. Pomimo to Legia Warszawa dominowała w całym spotkaniu, tak więc mecz zakończył się dla Piastu zdecydowanie szczęśliwie. Niestety 24 czerwca Piast Gliwice przegrał z Lechią Gdańsk 0-1. W tym przypadku mecz był niezwykle wyrównany. W 74 minucie faul w polu karnym spowodował rzut karny. Flavio Paixao perfekcyjnie umieścił piłkę w bramce. Piast Gliwice znów ma ogromną szansę na eliminacje do rozgrywek Europejskich. W poprzednim sezonie pomimo dobrej gry przeciwko Bate Borysów, Piast Gliwice przegrał w dwumeczu. W rewanżu w 21 minucie bramkę dla Gliwiczan zdobył Czerwiński, natomiast w 82 minucie z rzutu karnego Moukam umieścił piłkę w siatce, a w 87 minucie Wołkow strzelił bramkę na 1-2, tym samym pozbawiając szans Piast Gliwice na awans do Ligi Mistrzów.