Informacje Ekstraklasy

Najlepsze drużyny Ekstraklasy w poprzednim sezonie

Ekstraklasa, będąca najwyższą klasą ligowych rozgrywek w piłce nożnej w Polsce oglądana jest co roku przez setki tysięcy kibiców w całej Polsce, na trybunach, czy przed telewizorami. W jej rozgrywkach bierze udział 16 drużyn piłkarskich, mierzących się ze sobą wzajemnie w 30 kolejkach, raz w formie gospodarza, a drugi w roli gościa. Po odegraniu wszystkich 30 spotkań meczowych rundy zasadniczej, 8 najlepszych drużyn walczy ze sobą w 7 spotkaniach o najwyższe miejsce w tabeli, 8 drużyn zaś od połowy do końca stawki walczy o utrzymanie się w lidze. Runda finałowa polskiej Ekstraklasy jest, więc jednym z najbardziej emocjonujących momentów w sezonie piłkarskim i może naprawdę namieszać w tabeli, o czym przekonaliśmy się np. w sezonie 2018/2019, podczas 93 edycji mistrzostw Polski w piłce nożnej. 

Runda zasadnicza

Składająca się z rundy zimowej i rundy wiosennej runda zasadnicza zawsze jet zakończeniem głównego sezonu piłkarskich rozgrywek. Jest szczególnie ważna, gdyż od rozegranych 30 meczów i ich wyników zależy, w jakiej grupie znajdą się poszczególne drużyny. W sezonie 2018/2019 Lotto Ekstraklasy do grupy A po zakończeniu rundy zasadniczej awansowały następujące zespoły w kolejności od 1 do 8 miejsca włącznie:

  1. Lechia Gdańsk
  2. Legia Warszawa
  3. Piast Gliwice
  4. Cracovia
  5. Zagłębie Lubin
  6. Jagiellonia Białystok
  7. Pogoń Szczecin
  8. Lech Poznań

Zaś w grupie B, czyli spadkowej, walczącej o utrzymanie się w Ekstraklasie walczyły takie zespoły jak: Wisła Kraków, Korona Kielce, Górnik Zabrze. Skupmy się jednak na kluczowej grupie, walczącej o mistrzostwo, czyli 3 pierwszych miejscach w tabeli. Po zakończeniu wszystkich 30 rozgrywek Lechia Gdańsk i Legia Warszawa miały równą ilość punktów, czyli 60. Piast Gliwice na trzecim miejscu uzyskał 53 punktów, mając jedynie 7 punktów straty do obu grup wyżej. 

Runda finałowa, czyli walka o Mistrza Polski

Finałowa, krótko trwająca runda, składająca się z zaledwie 7 spotkań okazała się w ubiegłym sezonie jedną z najbardziej emocjonujących i przewrotnych w historii polskiej piłki nożnej. Zdobycia tytułu Mistrza Polski w tym sezonie najbardziej spodziewano się ze strony dwóch drużyn: Lechii Gdańsk oraz Legii Warszawy, które toczyły bardzo wyrównany pojedynek. Piast Gliwice natomiast świetnie wykorzystał dużą presję między dwoma rywalizującymi drużynami i w ostatniej rundzie wygrał aż 6 na 7 spotkań, a raz zremisował, co dało mu łącznie 19 punktów. Legia Warszawa zaś w ostatnich, finałowych spotkaniach zdobyła zaledwie 8 punktów, wygrywając tylko 2 razy, remisując 2 razy i przegrywając pozostałe 3 mecze. Lechia Gdańsk zdobyła jeszcze mniej, bo tylko 7 punktów, wygrywając dokładnie 2 razy, remisując 1 raz i przegrywając tym samym 4 mecze.

Piast Gliwice Mistrzem Polski

Było to zaskoczenie chyba dla wielu kibiców, jednak stało się jak najbardziej realnym. Piast Gliwice świetnie wykorzystując ostatnie momenty w rundzie finałowej, dał z siebie wszystko, wyprzedzając drużynę z Warszawy i Gdańska, zdobywając tym samym pierwszy w historii klubu tytuł Mistrza Polski. Łącznie w 37 spotkaniach zdobył 72 punkty, z 21 zwycięstwami, 9 remisami i tylko 8 porażkami. Klub piłkarski z Gliwic okazał się najbardziej skutecznym zespołem tego sezonu, mając na koncie zarazem największą liczbę zwycięstw i najmniejszą liczbę porażek spośród wszystkich drużyn w tabeli. Plasując się na samym szczycie tabeli, zdobył również szansę na walkę w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA, dostając się do kwalifikacji tych rozgrywek.