Informacje Ekstraklasy

Kobieca piłka nożna w Polsce

W Polsce kobieca piłka nożna jest nieporównywalnie mniej popularna od męskiej. Przeciętny fan futbolu posiada bardzo ubogą wiedzę w tej kategorii. Okazuje się jednak, że polskie zawodniczki mają sportowemu światu do zaoferowania więcej, niż mogłoby się wydawać. 

Trudne początki

Kobiety w Polsce grały w piłkę nożną już na początku XX wieku. Moda na nią przybyła z Anglii, gdzie dyscyplina ta prowadzona była bez jakichkolwiek znamion rywalizacji. Gra miała raczej charakter towarzyski, wprowadzono nawet niepisany zakaz stosowania brutalniejszych sposobów przejmowania piłki. Dopiero w 1921 roku, w Poznaniu utworzono pierwszy zespół kobiecy. Działał on jako jedna z sekcji cieszącego się w dwudziestoleciu międzywojennym lokalnym uznaniem Towarzystwa Sportowego Unia Poznań. W 1935 roku formacja ta całkowicie zmodernizowała swoją wcześniejszą formę, rezygnując z prowadzenia wielu oddziałów, co nieco utrudniło rozwój kobiecego futbolu. Na ponowne zainteresowanie tą dziedziną polskie zawodniczki musiały poczekać jeszcze dwadzieścia lat. 

Rozwój kobiecej piłki nożnej w Polsce

Pierwszymi klubami, które w pełni uwierzyły w skrywany potencjał pań były Kolejarz Katowice i Czarni Szczecin. W 1957 roku zorganizowały one mecz, który zakończył się wynikiem 4:0. Piłkarki ze Szczecina rozegrały potem jeszcze kilkanaście spotkań, między innymi z Widzewem Łódź czy warszawską Polonią. Najbardziej znaną wówczas zawodniczką była Stefania Trybuch, która na co dzień zajmowała się lekkoatletyką. Do lat 70-tych futbol kobiet rozwijał się powoli, ale systematycznie. Powstawały nowe sekcje i pododdziały przy klubach z wieloletnią tradycją. Jednym z poważniejszych spotkań stał się zorganizowany w 1971 roku mecz o Puchar Polskiej Żeglugi Morskiej. Reprezentacja Szczecina pokonała reprezentację Gdańska 5 do 0, co oznaczało, że Czarni włożyli w treningi dużo pracy i zaangażowania pomimo początkowych problemów finansowych. Powstawały kolejne kluby, między innymi gdyński TKKF Checz założony z inicjatywy Romana Bieszke, szczeciński TKKF Mors, Irena Wrocław czy Karolinki Jaworzyna Śląska. Kobieca piłka nożna zaczęła przynosić realne zyski i satysfakcję trenerom. 

Reprezentacja narodowa

W 1981 roku żeńska reprezentacja narodowa pojechała na swoje pierwsze spotkanie poza granicami kraju, we włoskiej Katanii. Niestety mecz zakończył się przegraną 0:3, ale nie zraziło to zawodniczek. Następna rywalizacja, do której doszło w Piotrkowie Trybunalskim, również była porażką. Za przełomowy sukces uznano dopiero mecz rozegrany w 2004 roku przeciwko damskiej sekcji Hapoel Tel Awiw. Ówczesne mistrzynie Polski AZS Wrocław w Bernie zadebiutowały w Pucharze Europy. Drużyna ta zaczęła robić największe postępy i rozwijać się najbardziej dynamicznie. W Pucharze Europy udało się jej dwukrotnie dostać do drugiej rundy rozgrywek. Polskie zawodniczki rywalizowały tym samym z 16 najlepszymi państwami Europy. W miarę upływu lat znaczenia zaczęły nabierać zawodniczki takie jak Joanna Wróblewska i Karolina Iwaśko należące obecnie do czołówki najbardziej rozpoznawalnych futbolistek reprezentujących Polskę. 

Obecne mistrzynie i przyszłość kobiet w futbolu

Obecnie w rozgrywkach uczestniczy 235 drużyn zrzeszonych w 211 klubach. Drużyny rywalizują ze sobą w Ekstralidze oraz Pucharze Polski. W ostatnich sezonach Ekstraligi najlepszą formacją kobiecą wielokrotnie okazywał się Medyk Konin. Biorąc jednak pod uwagę wartość historyczną, Medyka wyprzedzają Czarni Sosnowiec. W Ekstralidze działającej od 1979 roku obecnym liderem jest Górnik Łęczna. Poważnym graczem stał się klub RTP Unia Racibórz z 5 tytułami na koncie.  Kobiece drużyny wiedzą, jak ważne jest promowanie sportu wśród młodszych pokoleń, dlatego też aktywnie uczestniczą we wspieraniu rozgrywek dziewcząt, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Otwierane są kolejne sekcje kobiece, a polskie zawodniczki mają szansę spełniać swoje zawodowe ambicje nie tylko w typowo kobiecych kategoriach.