Informacje Ekstraklasy

Jerzy Brzęczek- dotychczasowa kariera piłkarska i trenerska

Jerzy Brzęczek- aktualny trener reprezentacji Polski, który przejął drużynę po nieudanych Mistrzostwach Świata w 2018 roku, gdzie pod wodzą Adama Nawałki nie zdołaliśmy wyjść z grupy. Aktualnie mamy za sobą udane eliminacje, niestety na pierwszy mecz Mistrzostw Europy będziemy musieli poczekać do następnego roku. Jak wyglądała historia Jerzego Brzęczka w Lechii Gdańsk? W jaki sposób rozwinęła się jego późniejsza kariera? Z pewnością informacje na ten temat znajdują się w tym artykule.

Piłkarska historia Jerzego Brzęczka

Zanim Jerzy Brzęczek trafił do Lechii Gdańsk, grał wcześniej w wielu klubach jako zawodowy piłkarz. Swoje treningi rozpoczął w klubie Olimpii Truskolasy i to tam szlifował swoje pierwsze umiejętności. W późniejszym czasie został graczem Rakowa Częstochowa, gdzie dojrzewał piłkarsko. W swojej karierze grał jeszcze w takich zespołach jak: Olimpia Poznań, Lech Poznań (zdobył wówczas mistrzostwo Polski), Górnik Zabrze, GKS Katowice, Tirolu Innsbruck (zdobył tam dwukrotnie mistrzostwo Austrii), LAS Linz, Maccabi Hajfa, Sturmie Graz, FC Karnten, Wakcer Insbruck. Dokładnie po 12 latach grania poza granicami kraju, postanowił w 2007 roku podipsał kontrakt z Górnikiem Zabrze. Dwa lata później przeszedł do Polonii Bytom, gdzie w 2009 roku zakończył karierę piłkarską. Jerzy Brzęczek rozegrał także 42 mecze reprezentacyjne, zdobył 4 bramki. W kilku meczach był nawet kapitanem.

Kariera Jerzego Brzęczka jako trenera

Po raz pierwszy trenerem został w lutym 2010 roku, gdzie objął Raków Częstochowę. Niestety po bardzo pechowej serii, umowa została rozwiązana 3 listopada 2014 roku. Dwa tygodnie później został trenerem Lechii Gdańsk, jednakże ze względu na nieudany sezon 1 września 2015 roku. W nowym sezonie Lechia rozegrała dokładnie 7 spotkań, w których zdobyła jedynie siedem punktów, co spowodowało, że klub ten plasował się na 12. pozycji w ligowej tabeli. Działacze natomiast oczekiwali ścisłej czołówki. W taki sposób zakończyła się przygoda aktualnego selekcjonera z gdańskim klubem.

W późniejszym czasie objął GKS Katowice. Jednak po przegranym meczu z MKS Kluczbork poddał się do dymisji. Przyczyną tego była utrata szans na awans do ekstraklasy. 11 lipca 2017 został trenerem Wisły Płock, natomiast 12 lipca 2018 roku niespodziewanie ogłoszono go nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Jego oficjalna prezentacja miała miejsce dokładnie 23 lipca, osiem dni później zaczął pracować z polskimi zawodnikami. W pierwszym meczu z Włochami zremisowaliśmy 1:1 w spotkaniu Ligi Narodów UEFA.