Informacje Ekstraklasy

Hiszpanie chcą kupić Polonię Warszawa

Według najnowszych informacji prosto z Warszawy Hiszpanie chcą zakupić stołeczną Polonię. Klub występujący obecnie w 3 lidze ma wielkie plany na odbudowę dawnej potęgi. Hiszpanie mają w tym pomóc sypiąc grubo funduszami. Według nieoficjalnych informacji Polonia Warszawa ma zainkasować pięć milionów przez pięć lat. 

Historia Polonii

Polonia Warszawa została założona 19 listopada 1911 roku. Zawodnikom Czarnych Koszul dwukrotnie udało się wygrać Mistrzostwo Polski – w 1944 i 2000 roku. Dodatkowo stołeczny klub dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1946 i 2001 rok) oraz jednokrotnie wygrał Superpuchar i Puchar Ligi (obydwa w 2000 roku). Wielu zawodników Polonii występowało później w reprezentacji Polski. Klub odnosił wiele sukcesów i przez długi czas grał w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W 2007 roku ówczesny prezes klubu KSP Polonia Warszawa Józef Wojciechowski wykupił 16715 akcji spółki Groclin-Dyskobolia SSA za 20 milionów złotych i tym samym uzyskał licencje wymaganą do ponownej gry w Ekstraklasie. Po zmianie właściciela w 2012 roku z klubu odeszło kilku kluczowych zawodników i rozpoczęły się problemy z wypłacalnością stołecznego klubu. W konsekwencji tego Polonia nie uzyskała licencji na grę w Ekstraklasie i została zdegradowana do IV Ligi. Aktualnie klub jest w fazie odbudowy.

Zakup Polonii przez Hiszpanów

W zamian za potężne wsparcie finansowe inwestorzy z Półwyspu Iberyjskiego chcą mieć całkowitą władzę nad klubem z Warszawy. W skład tego wchodzi możliwość mianowania prezesa, dyrektora sportowego oraz trenera. Według nieoficjalnych informacji władze Polonii są negatywnie nastawione do propozycji przejęcia zespołu przez Hiszpanów. Zarząd Czarnych Koszul w oficjalnym oświadczeniu oznajmił, że Polonia Warszawa jest budowana na bazie społeczności kibiców, a nie zagranicznych inwestycjach. Tym samym Polonia odcięła się nieco od plotek o możliwym przejęciu klubu przez nowych inwestorów. Zastanawiające jest to, że klub obecnie otrzymuje od głównego sponsora 100 tysięcy złotych. Tym samym odrzucenie lukratywnej propozycji Hiszpanów wydaje się być głupotą. To przecież 10-krotnie większe pieniądze, które dobrze zainwestowane pozwoliłyby wrócić Polonii na należne miejsce. Całą sprawę wyjaśnił rzecznik prasowy stołecznego klubu, który powiedział, że kwoty podawane na spotkaniu były zupełnie inne. Dodał nawet, że Polonia nie miałaby racji bytu w wyższych ligach gdyby sprzedano klub Hiszpanom. Zważając na to, że celem  jest jak najszybszy powrót do ekstraklasy to odrzucenie tej oferty wydaję się być mądrym posunięciem władz klubu.