Informacje Ekstraklasy

Historia powstania Ekstraklasy

Początki polskiej piłki

Pierwsze informacje dotyczące polskiej ligi donoszą, że w dniach 20 grudnia i 21 grudnia 1919 odbył się w Warszawie „1. zjazd 31 polskich klubów piłki nożnej”. Wydarzenie to zostało nazwane jako zjazd założycielsko-organizacyjny Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas jego trwania ustalono regulamin pierwszych Mistrzostw Polski w 1920 roku oraz podzielono drużyny na 5 okręgów piłkarskich (krakowskiego, lwowskiego, łódzkiego, poznańskiego i warszawskiego). Ze względu na wojnę polsko-bolszewicką zostały przeprowadzone mecze fazy eliminacyjnej, a Mistrzostwa nie odbyły się. II Mistrzostwa rozegrano w 1921 roku, a rok później do rozgrywek włączono kolejne trzy okręgi-górnośląski, lubelski, wileński. W 1923r. natomiast z okręgu poznańskiego wydzielono dodatkowy okręg-toruński. W 1924 roku nie rozegrano Mistrzostw, skupiono się na przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. System rozgrywek, który zakładał grę w okręgach i wyłonienie z nich najsilniejszych drużyn, które następnie miały się mierzyć w walce o Mistrzostwo funkcjonował zaledwie kilka lat, między 1920r., a 1927r.

Utworzenie Polskiej Ligi Piłki Nożnej

Choć nie wiadomo kto był pomysłodawcą, w dniach 4-5 grudnia 1926 roku doszło do spotkania przedstawicieli 13 polskich klubów. Powodem była chęć utworzenia ligi narodowej. Uważana była za rozwiązanie o wiele bardziej praktyczne niż dotychczas praktykowany dwustopniowy system meczów regionalnych, a następnie mecz narodowy. Wszystko działo się bez wiedzy oraz poparcia Polskiego Związku Piłki Nożnej. 6 stycznia 1927 roku powołano ogólnokrajową Polską Ligę Piłki Nożnej, zwaną Ligą. Pośród polskich klubów tylko Cracovia odmówiła udziału w Lidze. Była to jedna z najsilniejszych drużyn ówczesnej piłki i bardzo wpływowa. Przewodniczący zespołu dr Edward Cetnarowski, był jednocześnie dyrektorem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Cracovia wzięła udział w Mistrzostwach, rozegranych przez PZPN w formie, w jakiej odbywały się przez poprzednie lata. W lutym ’27 nadal sprzeciwiano się utworzeniu Ligi, choć rzekomo kluby były popierane przez kilku generałów Wojska Polskiego. Utworzenie Polskiej Ligi Piłki Nożnej oficjalnie ogłoszono 1 marca 1927 roku. Po zakończeniu rozgrywek, 18 grudnia 1927 roku PZPN oficjalnie zaakceptował nowy system ligowy. Kolejne rozgrywki odbyły się w nowej formie i wzięła w nich już udział Cracovia.

Ekstraklasa S.A.

14 czerwca 2005 roku podjęto decyzję o utworzeniu spółki Ekstraklasa S.A. Stało się to za sprawą umowy między przedstawicielami Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz przedstawicielami 16 klubów grających w I lidze w sezonie 2005/2006. 12 sierpnia 2005 roku podpisano z PZPN dokumenty o zarządzaniu rozgrywkami w I lidze. Dzień ten wyznaczał formalne przejęcie piłkarskiej ligi zawodowej. Już od 14. kolejki sezonu 2005/2006 postanowienia weszły w życie. Pierwsze spotkanie zostało rozegrane między Legią Warszawą, a Górnikiem Zabrze i zakończyło się wynikiem 3:2. Kolejna nowelizacja podpisana 13 lipca 2006 roku objęła jedynie rozgrywki OE, a na celu miała zwiększenie niezależności ligi zawodowej od Polskiego Związku Piłki Nożnej.