Informacje Ekstraklasy

Dariusz Wdowczyk w Pogoni Szczecin

Dariusz Wdowczyk jest polskim piłkarzem oraz trenerem. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął jako junior w Gwardii Warszawa w 1981 roku. Jako senior grał na pozycji obrońcy w Gwardii Warszawa, Legii Warszawa, Celtic FC, Reading FC oraz Polonii Warszawa. W latach 1984-1992 występował w barwach reprezentacji Polski. Karierę trenera zaczynał w roli asystenta w Polonii Warszawa, swym ostatnim klubie. Następnie był szkoleniowcem w kilku innych polskich klubach. W 2007 roku PZPN zawiesił jego licencję trenerską w związku z zarzutami o korupcję. 

Początki w Pogoni Szczecin

Po odbyciu kary 5 lat zawieszenia w pracy trenera, Dariusz Wdowczyk został szkoleniowcem Pogoni Szczecin w dniu 20 marca 2013 roku. Ówczesna sytuacja Portowców nie należała do najlepszych. Mimo dobrych meczy rozegranych jesienią 2012 roku, wiosną ich pozycja spadła z 8. miejsca na 13. W przerwie w rozgrywkach zwolniono trenera Artura Skowronka, a na jego miejsce przyjęto Wdowczyka. Wybór ten uznawany był za mocno kontrowersyjny, jednak był szansą dla klubu oraz trenera. Debiut okazał się przegraną Pogoni z Lechem Poznań (0:2), jednak sam trener został ciepło przyjęty przez fanów Granatowo-Bordowych. 

18 miesięcy u Portowców

Dariusz Wdowczyk podczas pracy w pierwszym sezonie, a właściwie w jego końcówce, zdołał uratować zespół przed spadkiem. Pogoń Szczecin uzyskała 12. miejsce w tabeli. Drugi sezon okazał się być dla szkoleniowca lepszy, jednak tylko przez 30 kolejek. Wtedy to Portowcy zajmowali aż 4. miejsce, będąc blisko podium. W tym okresie pojawiły się szanse awansu drużyny do europejskich finałów. Niestety, w fazie finałowej, drużyna pod przewodnictwem Wdowczyka przegrała pięć meczy i spadła o trzy lokaty w tabeli. Mimo dwóch wygranych meczy, we wrześniu z Lechią Gdańsk (1:0) i w październiku z Zawiszą Bydgoszcz (3:0), kolejny nie kończyły się już tak radośnie. Mimo to, trener dalej wspierany był przez kibiców, którzy na każdym meczu głośno skandowali jego nazwisko.

Pożegnanie z Pogonią

Choć klub przedłużył umowę z Dariuszem Wdowczykiem aż do 2017 roku, została ona zerwana. 18 październik 2014 roku drużyna Pogoni Szczecin poniosła sromotną porażkę w Białymstoku (0:5). Po tym spotkaniu drużyna znalazła się na 10. miejscu w tabeli. Już 21 października 2014 roku, Dariusz Wdowczyk został, za porozumieniem stron, oficjalnie zwolniony z pozycji trenera. W czasie pracy jako szkoleniowiec Portowców obecny był przy 60 meczach, w czasie których za swoim koncie zanotował taką samą liczbę zwycięstw i porażek-19 oraz 22 remisy.